Dziwne procedury Serwisów gwarancyjnych

Przy zakupie nowego laptopa, zazwyczaj producenci udzielają gwarancji od 1 do 3 lat. Przy zakupie laptopa na firmę, dostajemy 12 miesięczną gwarancję. Prawie każdy producent daje możliwość, za dodatkową opłatą, przedłużenia gwarancji o np. 2-3 lata. Jest to dość korzystne  rozwiązanie i jeśli możemy sobie na to pozwolić, warto dokupić dodatkową gwarancję. Dlaczego? Przeczytaj


    Gwarancja producenta, w większości przypadków, załatwiana jest Door to Door, czyli innymi słowy mówiąc, po złożeniu zgłoszenia reklamacyjnego, serwis przysyła kuriera po nasz sprzęt, następnie dostarcza go do serwisu i w taki sam sposób komputer wraca do nas z powrotem. Jeśli naprawa przebiegła w ramach reklamacji, wszystkie koszty za to ponosi producent. W przypadku kiedy producent kwestionuje gwarancję, wtedy wycenia naprawę, a czasami nawet obarcza nas kosztami diagnozy i wysyłki. W sporadycznych przypadkach, producent wymaga abyśmy sami wysłali bądź w inny sposób dostarczyli komputer do serwisu.                                               Praktycznie w każdym przypadku zanim laptop trafi do serwisu gwarancyjnego, producent wymaga od nas wypełnienia formularza zgłoszeniowego, który zamieszczony jest na jego stronie internetowej. Po wypełnieniu i odesłaniu formularza, musimy oczekiwać na informacje z serwisu. Następnie serwis przydziela naszej sprawie numer, który powinniśmy nakleić na pudle w którym wysyłamy laptopa. Bardzo często się zdarza, że producent wymaga, abyśmy zapakowali laptopa w oryginalne pudło wraz z zasilaczem baterią i dyskiem. Przed wysłaniem laptopa, należy wykonać kopię zapasową systemu lub zgrać dane z dysku, ponieważ często serwisy gwarancyjne przywracają system do ustawień fabrycznych, co wiążę się z utratą danych.
    Producenci tacy jak Dell czy Samsung, oferują swoim klientom pomoc techniczną z dojazdem do domu. W ciągu 2-3 dni od zgłoszenia usterki, przysyłany jest technik, który w miarę możliwości usunie awarię naszego komputera. W przypadku kiedy pomoc doraźna jest niemożliwa, laptop zabierany jest do serwisu centralnego.
    Pamiętajmy, że gwarancja jaką otrzymaliśmy na sprzęt, nie zawsze obejmuje każde uszkodzenie. Laptop nie może mieć śladów zalania czy innych uszkodzeń mechanicznych, tj. zbita matryca czy wyrwane porty. Jeśli technicy w serwisie gwarancyjnym zauważą ślady cieczy bądź inne uszkodzenia które stały się z naszej winy, zostanie nam przedstawiona wycena naprawy. Często zdarza się, że wycena naprawy w serwisie gwarancyjnym jest zawyżona i koszta naprawy przekraczają wartość nowego komputera.

Poniżej przedstawiamy główne siedziby serwisów gwarancyjnych:
- Serwis Acer: Czechy
- Serwis Asus: Wrocław
- Serwis Apple: Warszawa
- Serwis Dell: Warszawa
- Serwis Lenovo: Warszawa
- Serwis Sony: Niemcy
- Serwis Toshiba: Warszawa
- Serwis Samsung: Warszawa
- Serwis Fujitsu-Siemens: Warszawa

Jeśli sprzęt jest już po gwarancji - zapraszamy do nas na bezpłatną wycenę