Nie działa klawiatura i touchpad

Nie działa klawiatura i touchpad.

Zarówno klawiatura jak i touchpad są podłączone poprzez taśmy sygnałowe bezpośrednio do płyty głównej, a za ich prawidłową pracę odpowiada mikrokontroler płyty głównej KBC (keyboard controller), który oprócz obsługi klawiatury i touchpada, odpowiada w zasadzie za wszystko, co na płycie się dzieje - od sterowania zasilaniem i ładowaniem baterii, poprzez kontrolowanie temperatury procesora, regulację podświetlenia matrycy, kontrolę startu płyty, aż do uruchomienia systemu operacyjnego, który potem częściowo przejmuje kontrolę nad niektórymi urządzeniami i ich konfiguracją.

Jeżeli i klawiatura i mysz przestają działać jednocześnie, usterka dotyczy prawdopodobnie właśnie płyty głównej.

Oczywiście nie jest to regułą. Warto powierzyć taki komputer dokładnemu sprawdzeniu przez wykwalifikowany Serwis, żeby nie narazić się na niepotrzebne koszty. Lepiej w takich przypadkach nie zwlekać i nie próbować robić tego na własną rękę, by nie pogorszyć usterki.

Przyczyną niepoprawnej pracy klawiatury i tabliczki dotykowej może być zalanie bądź uszkodzenie mechaniczne spowodowane prze samego użytkownika. Trzeba się liczyć z tym, ze są to urządzenia najczęściej używane i najbardziej narażone na czynniki zewnętrzne, aczkolwiek nie są niezniszczalne.

Jeżeli w laptopie nie działa tylko touchpad, warto zacząć od sprawdzenia, czy nie został on przypadkowo wyłączony lub odinstalowany przez użytkownika. Można to zrobić we własnym zakresie, sprawdzając urządzenie w systemie operacyjnym.

Jeżeli nie działa w ogóle klawiatura wówczas, po wyeliminowaniu usterek płyty głównej, może kwalifikować się do wymiany.

Diagnozę usterek płyty warto powierzyć specjalistom. Wymiana elementów na własną rękę przyczynia się do mnożenia niepotrzebnych kosztów i uszkodzenia kolejnych podzespołów.

Jeżeli nie działają tylko poszczególne przyciski w klawiaturze, czasem udaje się ją naprawić, jeżeli jednak nie działa w ogóle trzeba się liczyć z koniecznością jej wymiany.