Uszkodzony, wyłamany port usb - Wymiana portów USB

Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.

            Większość laptopów posiada kilka portów USB, montowanych w różnych konfiguracjach, o różnych standardach - USB 1.1: do 12 Mbit/s (1,5 MB/s), USB 2.0: do 480 Mbit/s (60 MB/s)

USB 3.0: 5 Gbit/s (640 MB/s). Transmisja odbywa się przy wykorzystaniu dwóch przewodów (Data+ i Data-). Magistrala zawiera również linię zasilającą o napięciu 5 V i maksymalnym poborze prądu 1,5 A dla USB 2.0.

Zaletą tych portów jest ich uniwersalność i kompatybilność. Do USB można podłączać w zasadzie każde urządzenie posiadające odpowiedni interfejs: aparat, telefon, pamięć przenośną, skaner, klawiaturę itp., . Wszystkie te urządzenia mogą być rozpoznawane i instalowane w systemie, przez co konfiguracja odbywa się w dużym stopniu automatycznie..

Za działanie USB odpowiada między innymi most południowy, który znajduje się bezpośrednio na płycie głównej.

Najczęstsze usterki USB to:

- uszkodzenie mechaniczne samego portu (Wyłamane pęknięte gniazdo USB),

- zwarcie pinów, co w praktyce często oznacza już naprawę samej płyty.

- częstą przyczyną uszkodzeń płyt głównych jest też podłączenie uszkodzonego urządzenia zewnętrznego do portu USB, powodując zwarcie zintegrowanego kontrolera BGA.

            Naprawa powyższych usterek jest dość skomplikowana i wiąże się z wymianą układów, które są  lutowane bezpośrednio na płycie głównej laptopa.