Urządzenia diagnostyczne

Urządzenia diagnostyczne

Najważniejsze są dokładne pomiary. Oscyloskop i multimetr to nasi najlepsi przyjaciele

Dzięki dokładnej diagnostyce w procesie naprawy płyt głównych oszczędzamy dużo czasu i pieniędzy naszych klientów. Wystarczy poczytać fora internetowe żeby zorientować się, że poziom wiedzy dużej części serwisów laptopów jest nie wiele większy od technika komputerów stacjonarnych, gdzie do napraw wystarczył śrubokręt i kilka modułów do podmiany. Pytania w stylu laptop xxxxx nie działa co zrobić zalewają fora internetowe od kilku lat. Początkowo podejmowaliśmy próby tłumaczenia i pomocy w rozwiązywaniu problemów lecz szybko okazało się, że zerowa wiedza z elektroniki, brak umiejętności czytania schematów a nawet niemożliwość prawidłowej interpretacji wyników pomiarów stanowi barierę nie do przejścia.

W pracy naszego serwisu pomiary i dokładna diagnostyka to podstawa. Unikamy jak ognia wszelkiego rodzaju domowych rozwiązań. Wyposażyliśmy nasz serwis w najlepsze na rynku oscyloskopy HP i multimetry oraz karty diagnostyczne.

1. Oscyloskop

To najważniejsze urządzenie diagnostyczne. Dzięki specjalnej konstrukcji na ekranie możemy oglądać przebiegi sygnałów jakie wymieniają między sobą układy scalone. Śledząc gdzie ginie lub zmienia się przebieg łatwiej możemy uzyskać odpowiedź który układ jest uszkodzony. Czasem uszkodzenie to mały kondensator lub rezystor, a znalezienie go dzięki pomiarom trwa np 4 godziny. Bez oscyloskopu nie udałoby się naprawić co drugiego laptopa. Przykład takiego przebiegu ponizej

2. Multimetr

Dzięki temu urządzeniu możemy sprawdzić czy wszystkie obwody zasilania działają prawidłowo. Możemy również sprawdzić takie elementy jak tranzystory, diody, rezystory, kondensatory, i inne elementy na płycie głównej. Jest to najbardziej uniwersalny miernik jakiego używamy w serwisie.

 

 

 

 

 

 

 

 3. Karty diagnostyczne, których zdjęcie jest na samej górze służą nam do sprawdzania tak zwanych kodów post. Są to kody wystawiane na szynie LPC i pozwalają nam przybliżyć który z głównych układów jak mostek południowy, północny, procesor, RAM, KBC, BIOS mogą działać nieprawidłowo.