7 + 8 = 10?

Nowe funkcje Nowego Windowsa 10.

Jak wiadomo od dawien dawna 7 + 8 = 10 ;) .

Logiem Windows 10 będzie charakteryzował się nowy system operacyjny firmy Microsoft. Windows 9 był tylko nazwą przejściową, służącą raczej do testowania nowych rozwiązań w Windowsie 8. Dziesiątka zadebiutuje najprawdopodobniej w 2015 roku i ma połączyć  wszystko co najlepsze z Windows 7 i Windows 8

 


 

Co nowego?

Powraca menu „Start”

Hura- wielu z nas wykrzyczy. Przyzwyczajeni do tego menu wywoływanego z paska zadań, denerwowało wszystkich to, że klikając na ikonę windows – start pokazywał się pulpit, na którym nic nie można było, na pierwszy rzut oka, odszukać. Teraz ma się to zmienić. Nowe menu „start” będzie jednak nieco inne. Po lewej stronie paska będzie to lista, jaką znamy np. z windows7 , a z prawej znane z „ósemki” kafelki (modern UI). Będą one pokazywać ważne komunikaty, na przykład nowe wiadomości lub prognozę pogody.

Nowe ikony na pasku zadań

Na pasku zadań ma pojawić się standardowo przycisk „lupa” do zmodyfikowanego przeszukiwania (nie tylko plików z komputera, ale także z internetu poprzez wyszukiwarkę BING), oraz  przycisk „Przegląd Zadań” (Task View), który pozwoli na podgląd otwartych aplikacji i plików, co umożliwia bezpośrednie przełączanie się między aplikacjami, oknami pulpitów, za pomocą jednego kliknięcia.

 

Wirtualne Pulpity

Podobnie jak w niektórych rozwiązaniach znanych z systemu Android, będzie można tworzyć różne pulpity z wygodnymi dla nas ikonami i skrótami – przełączalne przestrzenie robocze. (np. pulpit z programami biurowymi i pulpit z grami). Między pulpitami będzie je można łatwo „przeciągać”.

 

snap enhancements

Praca z wieloma aplikacjami ma być o wiele łatwiejsza, dzięki mechanizmowi rozmieszczania okien aplikacji na pulpicie (do czterech) z geometrycznym rozmieszczeniem okien. „Dziesiątka” będzie sugerować rozmieszczenie okien oraz zoptymalizuje je do wykorzystania całej powierzchni ekranu.

Dwuwymiarowy interfejs

Niestety w nowym Windowsie nie będziemy mogli liczyć na „wypukłości”. Oszczędne i płaskie ikony będą cieszyć nasz wzrok (podobnie jak w iOS, Uniksie czy Androidzie).

Uruchamianie aplikacji w oknach

Każdą aplikację będzie można otworzyć w nowym oknie, dowolnie zmieniając jej rozmiar i dostosowując ją do okna w którym została uruchomiona.

Nowy Windows 10 ma podążać za użytkownikiem.  Ma być dostosowany i dopasowany do Xbox, komputera PC, Tabletu kończąc na telefonie, a korzystanie z nich ma być kompatybilne i spójne. Oprócz tego system ma usprawnioną ochronę tożsamości użytkownika. Ma zapewnić lepszą separację i zabezpieczenia między aplikacjami, a danymi użytkowników, niezależnie jak będą przesyłane. Instalacja i upgrade z siódemki i ósemki ma być bezpłatne i przebiegać możliwie bezkolizyjnie, bez usuwania poprzedniej wersji

Czy Windows 10 może być alternatywą dla chromebooków? Wszystko pewnie zweryfikuje życie po oficjalnym wprowadzeniu systemu. Wiadomo jednak, że powrót do „korzeni” może być dla Microsoftu zbawienny.