Labolatorium innowacji Facebooka i Ericssona

Niedawno Facebook i Ericsson ogłosiły stworzenie laboratorium innowacji, które ma za zadanie wspierać inicjatywę jaką jest Internet.org. Efektem tej współpracy ma być dobre środowisko oraz fachowa wiedza konieczna do optymalizowania aplikacji, urządzeń oraz sieci dla ponad pięciu miliardów internautów. Otwarcie laboratorium planuje się na kwiecień/maj 2014 roku w siedzibie Facebooka ( Menlo Park, Stan Kalifornia). To tutaj ma być obsługiwane i udostępniane dla ludzi z całego świata.


 Ericsson ze względu na swoją specyfikację dotyczącą usług mobilnych oraz aplikacji, a także czołową pozycję spółki jeśli chodzi o technologię sieci mobilnych, zapewnić ma platformie Facebooka i jej twórcom możliwość symulowana pewnych środowisk sieciowych. Dzięki temu opracowanie i testowanie usług mobilnych będzie realne. Symulowanie warunków sieciowych jest bardzo ważnym elementem pracy. Ericsson to także funkcjonalność jedyna w swoim rodzaju . Facebook i Ericsson są w tym projekcie na czołowej pozycji.
 Dlaczego laboratorium? Ma ono służyć do likwidacji przeszkód fizycznych na drodze do celu, jakim jest podłączenie do internetu dosłownie wszystkich. Obecnie twórcy aplikacji mogą korzystać ze środowiska sieciowego tylko w swojej siedzibie. Na dzień dzisiejszy działamy w różnych środowiskach sieciowych – 2G, 3G, 4G, czy WiFi. Używamy do tego celu mobilnych sprzętów i innych urządzeń. Laboratorium ma ułatwić korzystanie z wielu środowisk w jednym miejscu, aby mogło zostać optymalizowane.
 W sierpniu 2013 roku, ogłoszony został projekt Internet.org, który ma zapewnić dostęp do internetu wszystkich, nawet krajom trzeciego świata, które na chwilę obecną nie są w żaden sposób podłączone. Cały świat – takie same możliwości. Ericsson to ponad stu letnie doświadczenie w technologii cyfrowej i realizacji idei, jaką jest "Technology for Good". Internet.org ma pomóc w rozwiązaniu problemów z mobilnością na całym świecie. Nie chodzi tu jedynie o zwiększenie dostępności, ale również o efektywniejsze wykorzystywanie danych oraz wspomaganie przedsiębiorstw w docieraniu do większej liczby osób.
 Stwórcy projektu kierują się bardzo starym założeniem – każdy z nas ma prawo do komunikacji, która jest podstawową potrzebą człowieka. Środowisko stworzone w celu testowania i optymalizacji aplikacji, zapewni funkcjonalność niezależnie od rodzaju urządzenia, czy też sieci lub systemu operacyjnego w jakim pracujemy. Johan Wibergh, wiceprezes wykonawczy i szef działu Networks Ericsson twierdzi, że wiedza firmy jest bezcenna i dobrze zostanie wykorzystana w tym projekcie.
 Podczas  Mobile World Congress w 2013 roku, po raz pierwszy została zaprezentowana usługa, która umożliwia wszystkim twórcom aplikacji, sprzedawcom urządzeń i innym uczestnikom tego mobilnego ekosystemu, testowanie usług telekomunikacyjnych mobilnych oraz stacjonarnych w zakresie weryfikacji urządzeń oraz aplikacji w sieciach bezprzewodowych, a także mobilnych ( 2G, 3G i LTE).