Nowa era IT nadchodzi

Co roku mamy do czynienia z newsami z branży IT, które rewolucjonizują różne inne branże. W tegorocznym “Next Five in Five” mamy przedstawionych pięć innowacji, które będą miały wpływ na naszą codzienność w ciągu najbliższych pięciu lat. IBM mówi między innymi o przeobrażeniu się naszych znanych, tradycyjnych sklepów w coś zupełnie nowego.

Eksperci z IBM twierdzą, że w ciągu najbliższych lat najważniejszą rolę będą odgrywały systemy kognitywne, czyli rozwiązania pozwalające maszynom, urządzeniom ( nie tylko komputerom) na uczenie się, wyciąganie wniosków. Będą one również mogły współpracować z zespołami ludzi. Codzienność z komputerem stanie się jeszcze bardzie powszechna niż dzisiaj.
 Na pierwszym miejscu IBM postawił indywidualne systemy nauczania. Dzięki temu nauczyciele będą mogli tworzyć programy dostosowane do swoich własnych potrzeb. Rozwiązania IT mają pomagać nie tylko w szukaniu pracy, ale w wielu innych zadaniach. Przygotowywanie testów, lekcji, sprawdzanie obecności. Platformy e-learningowe już dzisiaj stosowane są w bardzo wielu miejscach. Narzędzia analityczne pozwalają nie tylko na sumowanie wyników, ale także na dopasowywanie programów do uczniów i rozwijanie ich zdolności. Już teraz trwa praca nad projektem  Gwinnett County Public Schools w USA, który ma obejmować około 170 000 uczniów.
 Koniec tradycyjnych sklepów! E-sklepy dają obecnie zdecydowanie więcej możliwości – więcej klientów oraz marketing. Jednak lokalne sklepy mają wrócić do obiegu i pełnić bardzo dużą rolę. Do tego przyczyni się integracja fizyczna oraz oferta cyfrowa. Rozwój komunikacji spowodowany urządzeniami mobilnymi pozwoli na tworzenie personalizowanych ofert w zwykłych, fizycznych sklepach. To pozwoli na poznanie wymagań wszystkich klientów, co z kolei pociągnie za sobą odpowiednie przygotowanie danego sklepu.
 Zmiany w medycynie. Za około 5 lat maszyny będą analizować cały genom każdego pacjenta. Komputery mają być również odpowiedzialne za przeszukiwanie kart medycznych oraz publikacji, w celu ekspresowego dostarczenia onkologom i innym specjalistom wiedzy na temat optymalnych metod zwalczania wybranego schorzenia. Co nam to da? Szybsze diagnozowanie oraz leczenie i na pewno mniej bałaganu w dokumentacjach.
 Zwiększenie ochrony danych osobowych i innych danych użytkowników internetu. Dzisiaj programy nie są wystarczające. IBM myśli przyszłościowo – za pięć lat każdego będziemy mogli zidentyfikować na różnych urządzeniach mobilnych i ocenić ryzyko zagrożenia.
 Czas na miasta! Komputeryzacja ma sprowadzić ludność do miast, poprawi się bezpieczeństwo, transport i szybkość przekazywania informacji.
 Warto zatem śledzić aktualne wydarzenia, które być może właśnie w taki sposób odbiją się na nas w przyszłości. Urządzenia mobilne i komputery mają przejąć nasze życie codzienne łącznie ze wszystkimi jego dziedzinami. Technologie informatyczne cały czas idą do przodu, więc bardzo możliwe, że za te pięć lat nastąpi całkowity przełom w naszym życiu