Druk 3D. Wielka przyszłość. Do czego może służyć?

Art I design
Drukowanie 3D daje możliwość wykonanie nietuzinkowych przedmiotów designerskich oraz użytkowych. Może być alternatywą dla zwyczajnych, klasycznych metod produkcji produktów, które często są ograniczeniem pomysłów. Druk 3D daje możliwości tworzenia nietuzinkowych i indywidualnych produktów oraz odtwarzania zdewastowanych, nieosiągalnych lub historycznych dzieł w niesamowicie dokładnej formie. Możesz mieć w domu to, co przed chwilą widziałeś w sklepie, czy muzeum.

 


Nauka
Prowadząc naukę projektowania 3D możesz o zapewnić sobie i dzieciom możliwość materializacji zaprojektowanych przedmiotów. Przemianę wirtualnego zamysłu na rzeczywistość materialną. Co pozwala najlepiej ocenić wartość swoich projektów i to w kilkanaście minut. Planując w danej formie współpracujących elementów, możliwa finalna weryfikacja tego co stworzyłeś, poprzez złożenie wszystkich wykonanych elementów wydrukowanych na drukarce 3D. Np. model silnika. Świetnie się bawiąc możesz korygować błędy, dodawać ulepszenia, zmieniać formy.


Prototypy
W ostatnich latach, wraz z rozwojem technologii informatycznych, nastąpił niesamowicie szybki rozwój oprogramowania i techniki Cadowskiej. W obecnych czasach właściwie znakomitą większość  projektów odbywa się z wykorzystaniem oprogramowania CAD/CAM. W przebiegu opracowywania inżynierskiego sporym dylematem jest wykonywanie detali prototypów. Zwłaszcza gdy niezbędne spasowanie projektów i nanoszenie wielu retuszy. Klasyczne wykonanie rzemieślnicze może nam zastąpić, w kilka minut, wydruk 3D.
Wykorzystując drukarki 3D można urzeczywistnić projektowany model, zweryfikować połączenia funkcjonalne i złożeniowe detali oraz przedstawić innym projekt w rzeczywistej formie. Model 3D jest namacalny i łatwiejszy w interpretacji technicznej. Dzięki drukowi 3D, można łatwo, szybko i niewielkim kosztem, przeprowadzić konsultację i koordynację do ostatecznego elementu. Do ostatecznej wersji wykonawczej.


Mała produkcja
Jeżeli konstruujesz prototypy lub niewielkie serie produktów lub chcesz często modyfikować produkt albo wykonujesz konkretne, pojedyncze zamówienie , druk 3D jest dla Ciebie. W przypadku wykonywania elementu z zastosowaniem typowych technik wtryskowych, unikniesz nakładów na przygotowanie formy wtryskowej. Opłacalność w przypadku wykorzystania drukarek 3D, w dużym stopniu wzrasta.
Technologia druku 3D FFF pozwala na wykorzystywanie różnych tworzyw do druku o konkretnych wymaganiach tj. wytrzymałość, sztywność, twardość, elastyczność. Niewielki koszt produkcji  i eksploatacji drukarek 3D wróży wysoką popularność technologii druku 3D w tej dziedzinie.


Architektura
Druk 3D wspomaga również architektów, dając im możliwość planowania i wykonywania makiet architektonicznych i projektów rozwiązań. Dzięki temu mogą zaprezentować w makietach swoje pomysły w szerszym aspekcie. Takie makiety cechuje nietuzinkowy wygląd oraz wysoka dokładność odwzorowania. Dzięki tej metodzie projekcji, masz możliwość otrzymać nawet miniaturki innych budowli w które wkomponujesz swoje dzieło.