Tablet nie reaguje na dotyk?

W tym artykule omówimy kilka podstawowych przyczyn braku reakcji ekranu dotykowego w tablecie.

Jeżeli digitizer (ekran dotykowy) przestanie działać, najzwyczajniej w świecie korzystanie z tabletu staje się niemożliwe. Oczywiście są sposoby, aby posłużyć się zewnętrznymi urządzeniami peryferyjnymi.

 

Główną przyczyną braku reakcji tabletu na dotyk jest uszkodzenie digitizera. Jest to element odpowiedzialny za odczyt dotyku - gestu twoich palców, przez urządzenie.

Przyczyną jego uszkodzenia są przeważnie upadki, uderzenia czy zgniecenia. Nieco rzadziej zdarzają się uszkodzenia samego ekranu, bądź wypięcia taśmy. Zdarza się również, że digitizer nie działa z powodu zawieszenia – błędu oprogramowania systemowego.

Jeżeli nie uszkodziłeś mechanicznie ekranu, możesz spróbować kilku rzeczy. Zanim wykonasz jakiekolwiek czynności zabezpiecz najważniejsze dane. Spróbuj wykonać restart lub reset urządzenia. Jeżeli masz podłączone peryferia, sprawdź czy jakieś urządzenie ani aplikacja nie blokują urządzenia. Oczywiście niekiedy dobrym rozwiązaniem będzie zanieść tablet do serwisu. Być może za pomocą kilku prostych działań będzie można ekran przywrócić do działania. Za pomocą narzędzi serwisowych można sprawdzić funkcjonowanie ekranu i kalibrację (w niektórych modelach) . Jeżeli serwis nie stwierdzi usterki samego digitizera, czasem wymagana jest naprawa oprogramowania. Niestety czasem są to poważniejsze usterki płyty głównej.

 Jeżeli ekran jest uszkodzony, pozostaje jego wymiana w serwisie. Więcej na temat ekranów, digitizerów do tabletów i smartfonów znajdziesz tu