Zabezpieczenie komputera przed internetem

Ochrona komputera

Omówimy tu podstawowe rzeczy, które należy wykonać aby maksymalnie zabezpieczyć system operacyjny przed atakami z zewnątrz.

Na początku trzeba zrobić wszystko, żeby po podłączeniu internetu, możliwie maksymalnie ograniczyć ryzyko wykradania np. informacji o Tobie i Twoich finansach. Mimo zastosowania wszystkich naszych zaleceń,  nikt nie zagwarantuje pełnej ochrony. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek i zachowanie minimum ostrożności przez samego użytkownika. Każdy komputer podłączony do internetu jest zagrożony, jednak stosując się do poniższych rad będziesz bezpieczniejszy niż inni.

 

- Podstawową rzeczą jest stosowanie i używanie programów antywirusowych i firewall.Jest dosyć duża grupa ludzi , która owych programów nie stosuje i nie korzysta z podstawowej ochrony systemu, jakie one dają. Każdy komputer podłączony do internetu powinien mieć aktywnego i aktualnego antywirusa i firewall. Oprócz tego jeżeli program sam tego nie wykonuje warto skanować system co jakiś czas, samemu.

Każdy producent oprogramowania antywirusowego ma w swojej ofercie oprogramowanie Internet Security, które zawiera wszystkie podstawowe funkcje ochrony komputera przed zagrożeniami z zewnątrz. Warto zwrócić uwagę czy te programy zabezpieczają komputer behawioralnie. Tzn czy porównują sygnatury wirusów i na bieżąco je usuwają.

- Dobrze jest usunąć wszystkie darmowe programy w wersjach trial (próbnych) , które po zakończeniu okresu próbnego zaczną atakować o zakup pełnej wersji.

- Aktualizuj na bieżąco Twój system operacyjny. Przeważnie producenci podczas instalacji systemu, zalecają aktualizacje automatyczne. To dobry pomysł. Jeżeli nie zaakceptujesz tych ustawień możesz to zmienić później, lub aktualizować komputer ręcznie, poprzez wyszukiwanie aktualizacji.

Brak najnowszych wersji oprogramowania spowoduje, że Twój komputer może mieć luki, które bezlitośnie wykorzystują hakerzy. Należy utrzymywać tzw. świeżość systemu.

- załóż wiele kont użytkowników i nie korzystaj na co dzień z konta administratora. Zabezpiecz je hasłami. Brak uprawnień administratora nie pozwoli na zmiany w systemie z konta , którego używasz.

Niech to będzie konto o ograniczonych możliwościach.

- zmień hasło w routerze na najbardziej niestandardowe i zabezpiecz sieć wiFi za pomocą protokołu WPA2.

- dobrze mieć punkt przywracania systemu. Choć niektórzy twierdzą, że miejsce na dysku w którym komputer zapisuje punkty przywracania, może być  siedliskiem wszelkiej maści wirusów i programów szpiegujących, niemniej jednak jest to funkcja przydatna. Pozwala cofnąć wszystkie zmiany w systemie do ostatniej poprawnej konfiguracji. Nie usuwa przy tym plików i folderów użytkownika. Czasem to naprawdę dobra deska ratunku w przypadku awarii systemu.

- bądź rozważny i ostrożny. Jak już wspominaliśmy na początku, największym zagrożeniem dla komputera jest jego użytkownik. Prostą drogą do zainfekowania sprzętu jest wejście w nieodpowiedni link, czy ściągnięcie pliku niewiadomego pochodzenia. Należy tu wspomnieć, że często linki wyglądające prawdziwie i wzbudzające zaufanie kryją w sobie złośliwe oprogramowanie. Np. najnowsze sterowniki, czy też gry do ściągnięcia za darmo. W szczególności nieznane załączniki poczty e-mail.

- Zatrzymaj uprawnienia konta administratora tylko dla siebie. Innych użytkowników komputera ostrzeż o zasadach i czujności przy zapisywaniu danych z internetu. Przeglądarki używaj w trybie prywatnym. Staraj się nie udostępniać żadnych treści ze swojego komputera.

Zabezpieczenie laptopów Asus, Toshiba , Dell, Acer, Sony Vaio, HP, PackardBell, Lenovo, Samsung, Apple