Laptop po zalaniu - co robic aby zniwelować straty

Chwila nieuwagi, ktoś cię wystraszył, zawołał czy niechcący trąciłeś kubek? I zaczyna się walka z czasem aby zniwelować skutki zalania. Odpowiednie postępowanie może uratować nawet kilkaset złotych jeśli zadziałasz szybko.

To szybko oznacza, że trzeba odłączyć źródła zasilania - Wyjąć baterię i odłączyć zasilacz.

Dlaczego?

Ponieważ większość cieczy jakimi zalewane są elektrolity to w pewnym sensie kwasy lub zasady, które pod wpływem przepływu prądu doprowadzają do elektrolizy znajdujących się na płycie głównej metali. Do produkcji elektroniki używa się głównie miedzi, ołowiu, i cyny. Wszystkie te metale szybko korodują, a ciecz i prąd przyspieszają to zjawisko do kilku godzin.

Po odłączeniu zasilania trzeba jak najszybciej odwiedzić dobry serwis laptopów. Tam laptop zostanie rozebrany na części, umyty, wypłukany w specjalnym płynie w myjce ultradźwiękowej i wysuszony. W miarę potrzeby zostaną wymienione skorodowane układy scalone i naprawione połączenia na płycie głównej.

Złudne objawy działającego laptopa po zalaniu.

Wielu klientów próbuje wysuszyć laptopa i włączając go po pewnym czasie otrzymują złudny prezent. Laptop zaczyna działać. Wszystko wygląda ok, ale po kilku godzinach lub dniach korozja rozwija się już do takiego stopnia, że jedyna możliwość to wymiana płyty głównej co nie należy do najtańszych.

Zapraszamy na bezpłatną wycenę