W tym artykule opiszemy trochę pracy naszych kolegów z działu odzyskiwania danych All Data Recovery. Otóż trafił do nas klient z laptopem, w którym zainstalowany był dysk Plextor serii PX 9Peg.
W gruncie rzeczy to bardzo udana konstrukcja i jest to w odróżnieniu od np. SSD Googram mało awaryjny dysk. Dysk jest zbudowany na kontrolerze NVME Marvela 88SS1093 i w połączeniu z kościami pamięci Toshiby jest szybki, wydajny i ogólnie jak do tej pory mało awaryjny.
Nasi technicy zajmujący się naprawą laptopa od razu zorientowali się, że dysk SSD jest uszkodzony. Nie był widziany w BIOS i po podłączeniu do innego komputera zawieszał jego działanie. Został Więc przekazany do laboratorium w celu dokładniejszej diagnozy.
Odzyskiwanie danych z tego typu dysków generalnie odbywa się na dwa sposoby:
- Pierwszy sposób odzyskiwania danych z dysków SSD to załadowanie specjalnie opracowanego firmwaru do mikrokontrolera dysku i wirtualne odbudowanie kolejności bloków danych
- Drugi sposób na odzyskanie danych z uszkodzonego dysku SSD, to wylutowanie pamięci, odczyt ich surowych danych i dekodowanie ich za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Obydwa te sposoby są skuteczne ale tylko dla określonych modeli dysków.
W tym akurat dysku można było zastosować tylko pierwsze rozwiązanie, ale niestety okazało się ono nieskuteczne. Podczas prób załadowania oprogramowania kontroler przestawał odpowiadać i nic nie dało się zrobić. Na szczęście nasi koledzy zorientowali się iż ten akurat dysk ma problem z pracą i działa tylko w określonej temperaturze 9 do 9,5 stopni Celsiusa na procesorze. Nawet lekka zmiana temperatury, a podczas pracy dysku to normalne, powodowała zawieszanie odczytu i należało od nowa ją stabilizować i uruchamiać proces odzysku.
Odzyskanie danych w tych warunkach było bardzo kłopotliwe i pracochłonne, ponieważ utrzymanie tak dokładnej temperatury wymagało zbudowania urządzenia, które ją bardzo dokładnie regulowało.
Takie zlecenia trafiają się bardzo rzadko, dosłownie raz na 2 lata, ale na szczęście w tym przypadku po ponad tygodniu pracy udało się przywrócić dane klienta.
Pamiętaj, że jeśli na Twoim laptopie lub komputerze znajdują się ważne dane, warto, a nawet koniecznie należy wykonywać cykliczne kopie zapasowe. Jest to jedyna metoda pozwalająca na szybkie i tanie odzyskanie danych jeśli dojdzie do awarii. Warto więc o to zadbać. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na temat odzyskiwania danych z dysków SSD polecamy przeczytać ta stronę https://www.alldatarecovery.pl/uslugi/odzyskiwanie-danych-z-ssd oraz blog poświęcony odzyskiwaniu danych na stronie AllDataRecovery.pl