Jedną z najczęściej występujących awarii w laptopach to uszkodzenie płyty głównej. Jest to podstawowy element każdego komputera, tabletu czy telefonu. Niestety płyty główne są kompatybilne tylko z jednym modelem laptopa i to też nie zawsze. Naprawa płyt głównych jest często wykonywaną usługą ponieważ dostępność tych elementów na rynku jest bardzo mała.
W niektórych modelach pomimo, że różnią się jedynie wydajnością procesora nie ma możliwości wymiany płyty, ponieważ została tak oprogramowana w kontrolerach i BIOS, że działa tylko z jednym typem procesora. Producenci specjalnie stosują takie zabiegi, by sprzęt był nienaprawialny, a klienci kupowali nowe. Niekoniecznie lepsze. Większość klientów, których laptopy ulegają awariom w 2 lub 3 roku eksploatacji wybiera jednak naprawę, ponieważ ich laptop niewiele różni się od tych sprzedawanych obecnie. A jakość wykonania tych nowych jest znacznie gorsza od tych 2-3 letnich.
Brak wsparcia dla sprzedaży części zamiennych tylko pogłębia problem. Klienci bowiem nie chcą mieć sprzętu jednorazowego.
Z pomocą przychodzi wtedy profesjonalny niezależny serwis laptopów, gdzie ludzie z wiedzą pasją do elektroniki, rozwiązują problemy z różnego rodzaju uszkodzeniami na płytach głównych laptopów. Takiej płyty nie trzeba wymieniać można ją naprawić.
Jeśli chcesz zobaczyć jakich używamy narzędzi informacje znajdziesz w dziale nasze wyposażenie na stronie.
Poniżej prezentujemy listę najczęściej naprawianych elementów płyt głównych
- Obwody zasilania - Na płycie głównej występuje od 4 do 8 głównych obwodów zasilania, które odpowiadają za dostarczenie napięcia do wszystkich układów scalonych. Należą do nich między innymi: układ zasilania procesora, Ramu, Karty graficznej, ładowania baterii, zasilanie 3v i 5v i inne układy zależnie od wyposażenia laptopa.
- Układów BGA - Są to przeważnie awarie kart graficznych, mostków południowych, północnych i czasem lutowanych procesorów. Niestety wymiana tych układów jest dość skomplikowana a w wielu przypadkach procesory są dodatkowo przyklejone specjalnym klejem co praktycznie wyklucza ich wymianę. Warto więc dbać o układ chłodzenia laptopa aby unikać awarii tych elementów
- Kondensatory i rezystory - to małe elementy, które podczas pracy w podwyższonej temperaturze tracą swoje właściwości i powodują wiele problemów w działaniu laptopów. Są to tanie elementy elektroniczne, ale znalezienie ich pośród setek innych jest bardzo pracochłonne przez co i kosztowne.
- Złącza i taśmy - te elementy najczęściej ulegają uszkodzeniu podczas samodzielnych prób napraw laptopów i komputerów. Są to bardzo delikatne elementy, i niestety jak się nie wiej jak rozebrać laptopa, gdzie podważyć obudowę lub rozpiąć złącze, bardzo łatwo je uszkodzić.
W najnowszych laptopach wiele układów scalonych ma własne oprogramowanie i włożenie nowego, bez zaprogramowania nic nie pomaga. Naprawy płyt głównych to skomplikowany proces. Jeśli laptop się nie włącza może za to odpowiadać wiele elementów. Zapraszamy na bezpłatną wycenę do naszego serwisu