Narzędzia do napraw

Narzędzia do napraw

W pracy najczęściej używamy lutownic, lutownic do układów BGA, programatorów KBC i BIOS oraz wielu innych ....

Zacznijmy od najważniejszej maszyny w naszym serwisie.

1. Jest nią lutownica do układów BGA firmy Weller. Niezwykle wydajna i niezniszczalna maszyna potrafi z bardzo dużą dokładnością utrzymać zadane temperatury pracy. W odróżnieniu od wielu tanich Chińskich lutownic, lutując na Wellerze zawsze wiemy, że układ został dolutowany. Układ BGA ma od kilkuset do nawet dwóch tysięcy kulek (połączeń) i największą sztuką jest takie rozgrzanie układu aby wszystkie kulki rozpuściły się w jednym momencie.

Układ BGA widok

Specjalna konstrukcja dysz do lutowania układów BGA zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła pod układem co sprawia, że cały proces jest bardzo skuteczny.

Przykład sposobu działania dyszy do lutowania BGA firmy Weller. Wszystko odbywa się cały czas pod kontrolą czujnika temperatury (8) aby nie przekroczyć nastaw.

Chińskie dysze to po prostu kawałek blachy który kierunkuje strumień powietrza aby leciał na układ. Nie ma tam czujnika, wszystko jest robione na oko, a o równomiernym rozprowadzeniu temperatury nie ma mowy.

 

 

 

 

2. Lutownice do innych elementów. My używamy Wellera i Pace. są to jedne z najlepszych lutownic na rynku.

3. Programatory do układów KBC i BIOS. Te dwa układy zawiadują pracą całej płyty głównej. Mają zaszyty program, dzięki któremu wszystkie elementy płyty głównej uruchamiają się w odpowiednim momencie. Często podczas pracy dochodzi do uszkodzenia tego oprogramowania i tu przychodzi z pomocą programator.

W pracy używamy jeszcze wielu innych urządzeń, ale opisane tu są najważniejsze.