Zastanawiasz się czy wypięcie baterii Bios naprawi Twojego laptopa? czy jej odpięcie i reset bios pomoże i laptop zacznie działać? 

W dzisiejszych czasach często spotykamy, na różnego typu forach internetowych, ciekawe porady mające na celu rozwiązanie większości problemów z naszym laptopem. Mianowicie chodzi o odpięcie na jakiś czas baterii bios. Na niektórych forach „fachowcy” piszą, że wystarczy na kilka minut odpiąć baterię, na innych, że na kilka godzin lub nawet kilka dni. Wyjaśnijmy więc ten temat.

bateria biosu służy do podtrzymywania ustawień biosu i zegara czasu. Odpięcie jej chociażby na kilka sekund, już nam je zresetuje, zatem jeśli miałoby to pomóc naszemu laptopowi, to pomoże od razu.

Takie podpowiedzi najczęściej spotkamy m.in. przy tematach związanych z problemami uruchomienia laptopa. Zwykły użytkownik laptopa czytając taką poradę, odpina baterię z nadzieją, że po jej podpięciu laptop zacznie działać. Następstwem takich operacji zazwyczaj są większe szkody niż by się wydawało. Jeśli ktoś zrobi to nieumiejętnie zwyczajnie jeszcze bardziej popsuje sobie laptopa.

Co więcej wypięcie i włożenie baterii z powrotem, w większości przypadków nie wnosi nic nowego - po prostu nie pomaga. Oczywiście jeśli mowa będzie o komputerze stacjonarnym lub bardzo starych laptopach, zgodzimy się z tym, gdyż w ich przypadku często to rozwiązywało problem. Niemniej jednak nowe laptopay to nie to samo co komputer stacjonarny czy stare notebooki.

Czytając porady od internetowych doradców wydaje nam się, że piszą je osoby które są fachowcami w tej dziedzinie. Nic bardziej mylnego, większość porad na forach internetowych napisana jest przez laików i powielana w różnych wersjach przez inne osoby, które gdzieś coś słyszały lub raz coś im się udało naprawić.

Podsumowując, jeśli komputer nam się nie uruchamia, na 99% nie ma to nic wspólnego z baterią biosu - MIT. W zdecydowanej większości problem z uruchomieniem laptopa dotyczy gniazda zasilania, samego włącznika, płyty głównej, zwarcia, uszkodzonego zasilacza bądź uszkodzeń innych elementów laptopa. Skorzystaj z darmowej porady nim będzie za późno. Nie ryzykuj, przyjdź do nas, za darmo zdiagnozujemy Twój problem.

Brak reakcji na włącznik to jeden z częściej opisywanych objawów przez naszych klientów.

W przypadku gdy laptop w ogóle nie reaguje na włącznik, nie świecą się kontrolki możemy mieć do czynienia z kilkoma możliwymi usterkami.

  1. Może być uszkodzony zasilacz - W takiej sytuacji po całkowitym rozładowaniu baterii laptop może w ogóle nie zareagować na przycisk włączania. Czasem w takim przypadku nawet wymiana zasilacza na nowy może nie pomóc ponieważ bateria pobiera tak dużo energii, że nie wystarcza już na rozruch laptopa. Warto odczekać kilka minut i spróbować ponownie.
  2. Często również dochodzi do uszkodzeń obwodów zasilania na płycie głównej. W takim przypadku konieczna jest naprawa płyty w profesjonalnym serwisie laptopów.
  3. Za brak reakcji na włącznik może również odpowiadać uszkodzony BIOS. Jest to do sprawdzenia podczas naprawy.
  4. Często dochodzi również do uszkodzeń głównych układów BGA, które blokują rozruch laptopa.
  5. Za takie zachowanie może także być odpowiedzialny procesor lub pamieć RAM.

Jeśli natomiast w Twoim laptopie resetuje się zegar i data po jego wyłączeniu - to wymiana baterii Bios na 99% rozwiąże ten problem. Jeśli nie czujesz się na siłach samodzielnie rozebrać swojego laptopa, nie wiesz gdzie jest zainstalowana bateria Bios w Twoim komputerze - przyjdź do nas. Za darmo wycenimy taką naprawę.