Używanie sprzętu elektronicznego podczas upałów ma pewne ograniczenia, szczególnie tyczy się to sprzętu, który wymaga odpowiedniego chłodzenia jak laptopy czy komputery stacjonarne.

Coraz więcej osób otacza się różnego rodzaju sprzętem elektronicznym, a niektórzy nawet zyskują przydomek gadżeciarzy, z uwagi na ilość posiadanych urządzeń. Każde urządzenie elektryczne podczas pracy generuje pewną ilość ciepła, co bez wątpienia wpływa na jego trwałość.

Czy to komputer, telefon, oświetlenie, serwer danych czy zwykły dysk zewnętrzny - wszystkie one generują ciepło, które może mieć negatywny wpływ na ich funkcjonowanie. Nawet jeśli nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka, producenci wyposażają swoje produkty w rozwiązania umożliwiające odprowadzanie ciepła. W komputerach i serwerach wykorzystuje się radiator i wentylator, w telefonach - radiator oraz elementy obudowy, a w dyskach zewnętrznych często obudowa pełni tę rolę.

W przypadku podwyższonej temperatury na zewnątrz, np. podczas słonecznych dni, urządzenia te mają trudniejsze zadanie w odprowadzaniu ciepła, co może prowadzić do problemów. Jeśli urządzenie nie jest w stanie skutecznie odprowadzać ciepła, jego podzespoły mogą pracować poza zalecanymi parametrami. Umieszczenie serwera z dyskami w miejscu niedostatecznie wentylowanym, takim jak niewentylowana szafa, może prowadzić do przegrzewania się dysków i skrócenia ich żywotności. To z kolei może skutkować utratą dostępu do danych.

Napędy SSD również wymagają odpowiedniej wentylacji, szczególnie kontroler, który ze względu na dużą ilość operacji może się nagrzewać. Przegrzanie kontrolera w napędzie SSD również może prowadzić do utraty dostępu do danych, jednak proces odzyskiwania danych z takiego napędu jest zwykle bardziej skomplikowany.

Warto więc zapewnić właściwą wentylację wszystkim urządzeniom elektrycznym, a w przypadku ekstremalnych warunków otoczenia, takich jak upały, rozważyć nawet wyłączenie ich, gdy nie są niezbędne.

Jako, że laptopy są często używane w podróżach lub nawet codziennie są przewożone z pracy do domu, należy szczególną uwagę zwrócić aby nie pozostawiać ich w zamkniętym samochodzie, w którym podczas upały temperatura potrafi przekroczyć nawet 70 stopni. Ma to bardzo negatywny wpływ na elektronikę. 

Warto też przed sezonem letnim wykonać konserwację układu chłodzenia, na którą serdecznie zapraszamy do naszego serwisu komputerowego.