wirusy i wolna praca systemu

Wirusy i fałszywe strony www

Niewątpliwie dużym zagrożeniem zarówno dla komputera, jak i dla jego użytkownika, są programy wykradające, przechowywane na komputerze informacje. Wiele firm i dostawców usług internetowych chętnie je pozyska. Służą do tego strony wyłudzające informacje, jak również wirusy wyłudzające i niszczące dane.

Objawem tego typu usterek są wyskakujące okna, dziwne niespotykane dotąd wiadomości, spowolnienie działania komputera, nieznane powiadomienia o konieczności uzupełnienia danych osobowych.

Jeżeli mamy podejrzenie, że komputer może być zawirusowany, udajmy się do fachowców. Często zignorowane zagrożenie w najlepszym wypadku, może zakończyć się blokadą komputera, a w najgorszym utratą najcenniejszych danych.

Dyski działające w chmurze, też nie są do końca bezpieczne gdyż szkodliwe oprogramowanie może zostać zapisane również tam.

Najlepszą metodą zapobiegania tego typu programom szkodliwym, jest monitorowanie poczty i przemyślane działania w internecie; stosowanie firewall oraz programów antywirusowych i anty szpiegowskich.  

Niektóre wirusy są wyjątkowo męczące, szczególnie te które całkowicie blokują dostęp do danych i komputera. Dodatkowo podejmują próby wyłudzenia pieniędzy w zamian za odblokowanie. Są to tzw Wirus policja lub inna nazwa U-cash.