Na co zwrócić uwagę przy zakupie tabletu?

Tablet to urządzenie, które niespodziewanie wtargnęło na rynek komputerowy. Jego największą zaletą jest mobilność i rozmiar. Mieści się praktycznie wszędzie, w damskiej torebce, w kieszeni kurtki itp. Coraz częściej spotykamy się nawet z tym, że rodzice kupują dla dzieci takie urządzenie. Można powiedzieć, że jest on połączeniem laptopa z telefonem. Jest większy od telefonu i mniejszy od laptopa. W tym artykule pokarzemy na co zwrócić uwagę przy zakupie tabletu, tak aby spełniał nasze oczekiwania.


 W pierwszej kolejności zawsze zwracamy uwagę na wygląd, a więc musimy zainteresować się jaka matryca (ekran) jest w urządzeniu, gdyż jest to jeden z ważniejszych podzespołów w tablecie. Producenci najczęściej montują matryce 7, 8 lub 10 calowe. Wiadomo, że im większy wyświetlacz tym większe gabaryty całego urządzenia. Jeśli tablet będzie naszym mobilnym narzędziem i chcemy mieć go zawsze przy sobie, warto wybrać te z mniejszymi matrycami 7-8 calowymi. Jeśli jednak częściej będziemy używać go w domu lub w firmie na miejscu, wygodniejszym będzie sprzęt z 10 calowym ekranem. Kolejnym aspektem wyświetlacza jest jakość wyświetlanego obrazu. Najczęściej stosowane ekrany wykonane są z panelu LCD. Tablety z niższej półki cenowej wykonane są z tańszych materiałów - z paneli TN. Kolory na nich wyświetlane są mniej atrakcyjne, a także posiadają mniejszy kąt widzenia. Warto zapłacić trochę więcej i wybrać tablet wykonany z panelu IPS. Dzięki temu będziemy mieli żywe barwy oraz szerszy kąt widzenia. Jednym z ważniejszych elementów ekranu jest jego rozdzielczość. Im większa tym lepsza. Jednak wiadomo, że im wyższa rozdzielczość, tym droższe urządzenie. W 7 calowych tabletach dobra rozdzielczość wynosi 1024x768 lub 1280x800. Oczywiście w sklepach spotkamy też te tablety z rozdzielczością niższą 800x840. Jest to słaba rozdzielczość, nie okazuje wszystkich detali.
W urządzeniach 10 calowych, używane są rozdzielczości 1024x768 i 1280x800, jednak dobrą rozdzielczością przy tej wielkości jest 2048x1536 lub full HD.
 Koleją rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie tabletu, jest procesor i pamięć operacyjna. Zazwyczaj w tabletach z oprogramowaniem Android, montowany jest czterordzeniowy procesor wspomagany przez 2GB pamięci. Jeśli chodzi o pamięć do przechowywania danych, to przeważnie mają one 4 do 16GB. Warto zwrócić uwagę, aby wybrać sprzęt który posiada port na karty micro SD. Dzięki niemu będziemy mogli dołożyć sobie dodatkową kartę pamięci. W tańszych sprzętach, producenci stosują procesory dwurdzeniowe wspomagane przez 1GB pamięci operacyjnej.
 Wybierając dla siebie tablet, warto również zwrócić uwagę na porty i urządzenia dodatkowe, aby funkcje które będzie posiadał były dla nas zadowalające. Większość urządzeń posiada port micro USB służący do komunikacji tabletu z komputerem, a także do ładowania baterii. Pojawiają się również sprzęty z portami USB, dzięki którym jest możliwość podłączenia pendriva, modemu nawet myszy zewnętrznej. Gniazda słuchawkowe (minijack) są standardem w tabletach. Jednak jeśli chcielibyśmy połączyć tablet z telewizorem, musimy szukać urządzeń z portem HDMI. W każdym tablecie niezbędna jest karta sieciowa Wifi, co umożliwi nam korzystanie z Internetu w miejscach gdzie jest dostępna sieć. Jeśli zależy nam, aby mieć Internet non stop, to należy szukać urządzenia w którym jest modem 3G, co daje nam możliwość podłączenia karty SIM. Dodatkowym atutem tabletu jest bluetooth, pozwoli to podłączyć mobilne urządzenia np. słuchawki, głośniki. Jeśli chcemy aby nasz tablet spełniał rolę nawigacji, koniecznie należy sprawdzić czy ma wbudowany odbiornik GPS – dzięki niemu, nasze urządzenie samo odnajdzie naszą lokalizację i doprowadzi nas do celu.
 Każdy tablet wyposażony jest również w aparat cyfrowy. Urządzenia z niższej półki posiadają proste aparaty o rozdzielczości 2 megapikseli, a co za tym idzie, wykonują zdjęcia słabej jakości. Jeżeli nasz tablet, ma spełniać funkcje aparatu fotograficznego, musimy zwrócić uwagę aby miał rozdzielczość min 5 megapikseli i więcej. Kamera umieszcząna z przodu wyświetlacza umożliwi nam prowadzenie wideo rozmów.
 Na rynku jest wiele modeli tabletów, a co więcej, cały czas pojawiają się coraz to nowsze sprzęty. Dlatego wybór tabletu jest ogromnym problemem dla większości z nas. Pamiętajmy, że kupując tani produkt wiąże się to z gorszą jakością. Natomiast przy zakupie najdroższego, również nie mamy gwarancji jakości. Najważniejsze aby wiedzieć jakie funkcje ma spełniać tablet i pod tym kątem szukać najlepszego rozwiązania.