Często niedocenianą i zaniedbywaną częścią laptopa jest układ chłodzenia. Składa się on z wentylatora, radiatora i pipet z czynnikiem chłodzącym (podobnie jak w samochodzie).
Nieodzowną częścią tegoż układu i najczęściej najbardziej zaniedbywaną są pasty termoprzewodzące, bądź termopady, które wypełniają przestrzeń miedzy układami elektronicznymi, a elementami radiatora. Są one niezwykle istotne w całym procesie wymiany ciepła. Wielu klientów i niefachowych serwisów konserwacje układu chłodzenia rozumie, jako wyczyszczenie komputera z kurzu. Nie ma nic bardziej nierozsądnego. Zawsze obowiązkowo należy układ wymontować, wyczyścić oraz wymienić pasty i termopady. Często wadliwym elementem jest też sam wentylator, który przestaje działać prawidłowo i z właściwą prędkością (winne są temu najczęściej zatarte łożyska).
Pierwszym sygnałem niewłaściwej pracy układu chłodzenia jest nadmierne nagrzewanie obudowy, coraz głośniejsza praca wentylatora, spadek wydajności, czy samoczynne restarty. Te sygnały powinny być alarmem do jak najszybszego udania się z problemem do właściwego i fachowego serwisu. Nawet krótkotrwałe przegrzanie elementów płyty głównej , znacząco wpływa na jej żywotność.
Technicy z naszego serwisu zalecają konserwacje i przegląd układu chłodzenia przynajmniej raz na poł roku (w zależności od warunków pracy komputera) . Czynność ta przeważnie jest bardzo niedroga, a zapobiega dużym kłopotom w przyszłości.
Wszystkie laptopy niezależnie od tego czy produkowane są przez Acer, Asus, Apple, HP, Dell czy inną firmę potrzebują sprawnego układu chłodzenia. Projektowane układy scalone mają określona maksymalną temperaturę przy której pracują wydajnie. Wraz ze wzrostem temperatury dochodzi do obniżenia mocy obliczeniowej aż w którymś momencie laptop zawiesza się, wyłącza lub nawet w wyniku uszkodzenia przestaje działać.
Z tego względu bardzo ważne jest systematyczne czyszczenie układu chłodzenia laptopa. Można robić to na dwa sposoby:
- Pierwszy, którego nie zalecamy polega na przedmuchiwaniu z zewnątrz kratki odprowadzającej ciepło strumieniem sprężonego powietrza. Jest to tanie rozwiązanie jednakże krótkotrwałe i jedyne co powoduje to upychanie kurzu w samym mentylatorze
- Drugie, które stosujemy od wielu lat polega na rozebraniu całego laptopa, dokładnym wyczyszczeniu ze zgromadzonego kurzu i wymianie past termo przewodzących lub jeśli jest taka potrzeba zespołu wentylatora. To rozwiązanie pozwala z czystym sumieniem wydać klientowi laptopa, którym będzie się cieszył przez długi okres.
Przy naprawach płyt głównych w laptopach proces czyszczenia jest wykonywany bezpłatnie w każdym zleceniu.