Czego nie robić w przypadku awarii dysku

Jest kilka zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać w przypadku awarii lub niewłaściwego zachowania dysku:

- bezwzględnie nie należy dysku otwierać – mimo, że dyski nie są hermetyczne, są wrażliwe na zabrudzenia. Sam na pewno nic tam nie znajdziesz, a rozkręcając uniemożliwisz odzyskanie czegokolwiek.

 

- nie skanuj, ani nie defragmentuj dysku. Te procesy mogą nieodwracalnie naruszyć strukturę bloków zapisaną w tablicach MFT. Co uniemożliwi odtworzenie danych

- nie przekładaj samodzielnie elektroniki - dyski twarde w większości posiadają indywidualne parametry pracy zawarte w oprogramowaniu dysku. Po wymianie elektroniki, nawet na identyczną, skalibrowanie głowic i talerzy może być niemożliwe. Wymianę można zlecić tylko wykwalifikowanemu serwisowi.

- nie zamrażaj , ani nie podgrzewaj dysku. To tylko może pogorszyć sprawę

- Jeżeli awaria nastąpiła podczas pracy komputera - nie zamykaj systemu w tradycyjny sposób, po prostu odłącz komputer od zasilania. System operacyjny nie tworzy i nie nadpisuje plików.

- Jeżeli dysk został zalany, nie osuszaj go a na pewno nie próbuj podłączać. W wilgotnej ściereczce jak najszybciej dostarcz do laboratorium. Czas odgrywa tu bardzo ważną rolę

- fora internetowe nie są dobrym narzędziem naprawczym. Każde włączenie niesprawnego dysku oddala możliwość odzyskania z niego danych.

- nikt nie odzyska danych z dysku SSD poza profesjonalnym serwisem. Więcej na temat konstrukcji dysków SSD i odzyskiwania z nich danych dowiesz się tu.

Powierzanie dysku przypadkowemu serwisowi, mimo atrakcyjnej ceny na początku przeważnie kończy się poważnymi konsekwencjami.