Zalany laptop, nie wiesz co robić aby ograniczyć straty do minimum? Zanim przejdziemy do opisu naprawy wyjmij baterię, odłącz zasilacz oraz zapoznaj się z artykułem jak postępować w przypadku zalania laptopa.
Teraz jak najszybciej trzeba się udać do dobrego serwisu laptopów. Technik powinien rozebrać sprzęt dokładnie wyczyścić zalane miejsca, Umyć w specjalnym płynie w wannie ultradźwiękowej i jeśli doszło już do korozji wymienić uszkodzone układy i odtworzyć połączenia lutownicze.
W przypadku laptopów po zalaniu czas reakcji jest bardzo ważny. Im dłużej się zwleka tym większe powstają uszkodzenia. Oto przykłady tego co znajdujemy w laptopach po zalaniu już po kilku dniach.
Naprawa laptopa po zalaniu
Urządzenia elektroniczne, a w szczególności laptopy nie są odporne na pracę w wilgotnych warunkach. Zalanie laptopa jakąkolwiek cieczą, czy to będzie woda, piwo sok czy coś innego, na 90% spowoduje uszkodzenie klawiatury, a także płyty głównej. Tylko w skrajnych przypadkach laptop wyjdzie z takiej sytuacji bez uszczerbku. Postaramy się przybliżyć jak ciecz wpływa na działanie klawiatury oraz płyty głównej.
Klawiatura w laptopie po zalaniu
Jest to podzespół bez którego nie moglibyśmy wykonywać wielu czynności na naszym komputerze. Składa się ona z kilku zespolonych ze sobą warstw, które są nierozbieralne.
Co się z nią dzieje w momencie zalania? Ciecz bardzo szybko przecieka pod klawiaturę, a w między czasie dostaje się między warstwy klawiatury. Efektem przedostania się płynu między warstwy, jest to że przestają działać klawisze, a czasem nawet klawiatura zwiera i przestaje całkowicie działać. Niestety jest to część której nie da się wyczyścić z zalania bądź naprawić. W takich wypadkach tylko wymiana klawiatury jest odpowiednim rozwiązaniem.
Płyta główna
Płyta główna to serce naszego laptopa. Znajduje się na niej kilkadziesiąt drobnych elementów wspomagających pracę układów. Jak wiemy, elementy elektroniczne nie lubią wody ani innych płynów, dlatego płyta główna nie jest odporna na zalania a wręcz przeciwnie. Co się z nią dzieje jeśli zalejemy laptopa? Jeśli płyn dostanie się do płyty głównej, a my będziemy dalej pracować na komputerze to możemy doprowadzić do poważnego jej uszkodzenia. Układy elektroniczne dostaną zwarcia, a komputer przestanie się włączać bądź zaczną się dziać inne dziwne rzeczy.
Oczywiście są przypadki, w których po zalaniu laptopa on nadal działa. Wydaje nam się wtedy, że jest wszystko w porządku. Niestety, nic bardziej mylnego. Płyn który się dostał może od razu nie uszkodzić elementów, ale z czasem elementy do których dotarł, zaczną się utleniać. Jest to reakcja chemiczna która postępuje z czasem, kiedy ciecz znajduje się na płycie elektronicznej. Pracując na takim laptopie doprowadzamy do tego, że dochodzi do korozji która zaczyna „zjadać” elementy na płycie. Następstwem jest to, że laptop przestaje się uruchamiać.
Naprawa takich skorodowanych elementów jest zdecydowanie trudniejsza lub czasami nawet niemożliwa. Uratowanie laptopa jest łatwiejsze jeśli zareagujemy i od razu wyłączymy sprzęt, a następnie zgłosimy się do serwisu w celu wyczyszczenia śladów zalania. Nie ryzykujmy i nie męczmy sprzętu kiedy go zalejemy. Odłączmy od zasilania, w miarę możliwości wyjmijmy baterię. Dzięki temu zaoszczędzimy swoje pieniądze.
Jeśli zalałeś laptopa zapraszamy do jak najszybszego kontaktu z naszym serwisem