Laptopy to dość skomplikowane i delikatne urządzenia, dlatego łatwo ulegają różnym uszkodzeniom zarówno elektronicznym jak i mechanicznych. Większość użytkowników traktuje te urządzenia jako narzędzia pracy. Są więc często przewożone i przenoszone, co wpływa na ich usterkowość. Niestety najczęściej przyczyną usterki laptopa są sami użytkownicy, którzy nie stosują się do podstawowych zasad korzystania z tego typu sprzętu
- włożenie niewłaściwego lub uszkodzonego urządzenia do portu usb – w obecnych czasach laptopy są budowane w oparciu o architekturę monolitu, System On Chip – czyli wszystkie kontrolery zintegrowane w jednym chipie. Uszkodzenie jakiegokolwiek z nich powoduje usterkę całego procesora SoC. Kontroler usb również znajduje się na pokładzie takiego procesora.
- uszkodzenia obudowy i zawiasów – lekceważąc uszkodzenia tych elementów, często sami doprowadzamy do poważnych problemów. Uszkodzenia taśmy ekranu, anten wifi, elektroniki płyty głównej w wyniku zwarć.
- zalania – to bardzo częsta przyczyna poważnych awarii. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do uszkodzeń wielu elementów komputera. Nie wyczyszczenie komputera w porę „bo jeszcze działa”, może skutkować poważną korozją elementów elektronicznych.
- przepięcia – uszkodzenia instalacji elektrycznej, wyładowania atmosferyczne, czy podłączenie niewłaściwego zasilacza, powodują dosyć rozległe i trudne do naprawy awarie elektroniki.
- upadki – w wyniku uderzeń komputera, bardzo często mamy do czynienia uszkodzeniem nośników pamięci, ekranu, obudowy, a nawet podstawowych elementów płyty głównej
- uszkodzenia zasilacza – uszkodzony lub niesprawny zasilacz może poważnie zagrozić naszemu laptopowi. Niewłaściwe napięcia, zwarcie zasilania, nieodpowiednie filtrowanie powoduje problemy z zasilaniem płyty głównej.
- uszkodzenia gniazd zasilania – Zwłaszcza w komputerach z identyfikacją zasilania (Dell, HP, Lenovo Yoga) może spowodować zwarcie i uszkodzenia tranzystorów i chipów odpowiadających za rozpoznanie zasilacza. Komputer może w ogóle przestać się uruchamiać lub działać bardzo niestabilnie.
- przegrzewania – Wszystkie aktywne elementy płyty głównej wymagają skutecznego odprowadzania ciepła w innym przypadku ich [przegrzanie doprowadzi szybko do ich usterki
- uszkodzenia oprogramowania – W obecnie sprzedawanych laptopach system operacyjny przejmuje kontrolę nad komputerem praktycznie od razu po jego uruchomieniu. Jakiekolwiek problemy z oprogramowaniem, mogą uniemożliwić prawidłowe uruchomienie pulpitu. Wówczas nie można z niego ani z danych skorzystać.
- uszkodzenie dysku – docierają do naszego serwisu liczne przypadki, kiedy komputer przestaje wykrywać dysk. Awarie dysków zdarzają się samoistnie lub w wyniku ingerencji fizycznej.
- uszkodzenie układu BIOS – układ ten służy do zarządzania komputerem zaraz po włączeniu. Umożliwia też zmianę podstawowych ustawień komputera. Jeżeli oprogramowanie tej kości zostanie uszkodzone, laptop również się nie uruchomi
- samodzielne naprawy – spotykamy się nader co rusz z usterkami wywołanymi przez domowych mechaników i zaprzyjaźnionych informatyków. Próbują oni na własną rękę wymieniać podzespoły laptopa lub co gorsza odzyskiwać dane, popełniając podstawowe błędy przy tym. Np. nie odłączając zasilania.
Wnioski z tego artykułu płyną same. Wystarczy przestrzegać kilku wskazówek, żeby nasz laptop miał dużo większe szanse na przetrwanie. Warto wziąć pod uwagę, że żaden laptop tak naprawdę nie jest odporny na brak rozsądku. Uderzanie, zalewanie, roztargnienie, nieuwaga bardzo często przyczyniają się do usterek, których można by było uniknąć odpowiednio postępując ze sprzętem.
Nie warto lekceważyć zauważonych pęknięć obudowy, niekontaktującego gniazda, komunikatów systemowych, starych zalań czy podejrzanych dźwięków dobiegających z laptopa. Zgłosić jak najszybciej problem serwisowi i poszukać rozwiązania.