To była ciekawa naprawa laptopa Apple, ponieważ laptop przegrzewał się, aż parzył. Co więcej klient dopiero odebrał go z jakiegoś serwisu po konserwacji, więc nie byliśmy pewni w czym może być problem i dlaczego aż tak mocno się przegrzewa. 

Diagnoza problemu przegrzewania się laptopa Apple MacBook:

Podchodząc do naprawy tego laptopa Apple mieliśmy mieszane uczucia i nastawialiśmy się na konieczność wymiany całego układu chłodzenia lub szukanie problemu w czujnikach temperatury. Powód przegrzewania się laptopa okazał się jednak bardziej prozaiczny i dużo szybszy do rozwiązania niż wysnute na początku przez klienta i podłapane przez nas teorie. Jak się okazuje najlepiej jednak jest zawsze sprawdzić a później ferować wyroki. 

W tym przypadku zaraz po zdjęciu radiatora z procesora okazało się że jest tam około 1,5 mm pasty termoprzewodzącej twardej jak skała. Co się okazało poprzedni serwis nie zdjął starej pasty i nałożył potworne ilości nowej, co poskutkowało wytworzeniem izolacji a nie cienkiej warstwy do przewodzenia ciepła.

Po zdjęciu tych zasobów pasty termoprzewodzącej, zarówno starej jak i nałożonej przez poprzedni serwis ( swoją drogą ilością tej pasty można by obsłużyć około 10 zleceń), nałożyliśmy cienką warstwę nowej pasty i poskładaliśmy całość. 

Po testach okazało się, że temperatura pracy bez obciążenia to niecałe 30 stopni 

Apple MacBook temperatura pracy bez obciążenia

A pod obciążeniem przez kilkanaście minut filmem 4k około 40 stopni

Apple MacBook temperatura pracy pod obciążeniem

Jak widać nawet tak prosty temat jak wymiana pasty termoprzewodzącej i konserwacja układu chłodzenia wymaga jakiejś elementarnej wiedzy. Pasta termoprzewodząca jest po to, aby wytworzyć cienką warstwę między rdzeniem procesora a radiatorem i zamortyzować nacisk na procesor. Cienka warstwa powoduje równomierne przyleganie obu elementów i łatwiejsze oddawanie ciepła. To co było w tym laptopie niestety robiło za izolację.

Na szczęście klient nie pracował tak i przyszedł do nas bo mogło to doprowadzić do uszkodzenia procesora.