Laptop Dell G5, znany ze swojej wydajności, był popularnym wyborem wśród graczy i profesjonalistów. Mimo iż jest to konstrukcja z 2017 roku to nadal jest to laptop bardzo wydajny, na którym można i pograć i zrobić coś w wymagających programach graficznych. Aby zapewnić jego optymalną pracę, konieczna jest regularna konserwacja układu chłodzenia. Ponieważ gdy układ chłodzenia nie działa prawidłowo laptop się przegrzewa i wolno pracuje.

Nasz serwis laptopów dość często wykonuje naprawy laptopów Dell G5 w tym konserwacje układu chłodzenia. Tym razem trafił do nas laptop, który się dość poważnie przegrzewał i był już w innym serwisie, gdzie podobno wykonano czyszczenie i nic to nie dało. A nie dało bo nikt tego laptopa nie rozebrał i tylko z zewnątrz przedmuchano kratki wentylacyjne sprężonym powietrzem. Takie usługi konserwacji są tanie ale tak naprawdę nic nie dają, bo nie mogą nic dać.

Tym razem laptop trafił do nas i został rozebrany w całości. Okazało się że między wentylatorem a kratką radiatora zebrała się duża ilość kocich kłaków i kurzu co zablokowało prawie cały przepływ powietrza i właściwie uniemożliwiało chłodzenie laptopa. 

Dell G5 zatkany układ chłodzenia

Jak widać laptop na pewno nie był rozbierany w całości bo kurz jest wciśnięty nawet pod chłodzenie układów zasilania

Zabrudzona płyta główna laptopa Dell G5

Jak powinna przebiegać prawidłowa konserwacja układu chłodzenia w laptopie?

1. Wyłączenie i Przygotowanie Laptopa

Najpierw wyłącz laptopa i odłącz wszystkie kable. Przygotuj czystą, suchą powierzchnię do pracy.

2. Dostęp do Układu Chłodzenia

Odkręć śruby z tyłu obudowy, aby uzyskać dostęp do wewnętrznych komponentów. 

3. Odłączenie zasilania

Należy odłączyć baterię od płyty głównej

4. Rozebranie laptopa na części

Aby dokładnie przeprowadzić usługę należy rozebrać laptopa na poszczególne części, wyjąć płytę główną, rozebrać układ chłodzenia 

5. Czyszczenie Układu chłodzenia

Do dokładnego czyszczenia układu chłodzenia  w laptopie używamy sprężonego powietrza i miękkiej szczotki lub pędzelka, aby usunąć kurz z wentylatorów. Należy być ostrożnym, aby nie uszkodzić łopatek. Należy delikatnie oczyść radiator, używając sprężonego powietrza i szczotki.

6. Wymiana Past Termoprzewodzących

Zawsze należy wymieniać pastę termoprzewodzącą. Konieczne należy delikatnie usunąć starą pastę termoprzewodzącą z procesora i GPU, a następnie nałożyć nową o odpowiednich parametrach. Jeśli to konieczne należy też wymienić termopady.

7. Ponowny Montaż i Testowanie

Po wykonaniu wszystkich czynności wszystkie elementy montujemy z powrotem i testujemy laptopa, sprawdzając temperaturę i wydajność.

wyczyszczony układ chłodzania laptopa Dell G5

Składanie laptopa dell G5

składanie laptopa dell G5

Kiedy Przeprowadzać Konserwację?

Zaleca się przeprowadzać konserwację co 6-12 miesięcy, w zależności od intensywności użytkowania i środowiska pracy.

Podsumowanie

Regularna konserwacja układu chłodzenia w laptopie Dell G5 jest kluczowa dla zachowania jego wydajności i żywotności. Dzięki temu artykułowi już wiesza że tanio niestety nie znaczy dobrze, a ilość pracy niestety przekłada się na cenę. Niemniej jednak lepiej wykonać takie usługi profesjonalnie ponieważ tylko tak wykonana konserwacja przedłuży życie naszego laptopa i pozwoli na pracę z pełną wydajnością.