Chcesz poznać jakie najczęściej występują objawy uszkodzonego laptopa?
Jeżeli twój laptop uruchamia się jednak matryca pozostaje czarna lub obraz jest zniekształcony (artefakty- krzaczki, linie, przebarwienia na ekranie), to prawdopodobnie doszło do uszkodzenia na płycie głównej (najprawdopodobniej układu graficznego).
Objaw ten również może świadczyć o uszkodzeniu matrycy lub taśmy łączącej płytę główną z matrycą.
Do uszkodzenia układu BGA grafiki, dochodzi najczęściej na skutek przegrzania bądź wewnętrznej usterki samego chipsetu graficznego.
Najbardziej opłacalną i skuteczną metodą jest wymiana układu scalonego na nowy.
Objawy uszkodzonej grafiki, które możemy zauważyć sami to:
- kompletny brak obrazu na matrycy (mimo, że laptop wydaje się pracować)
- kolorowe kreseczki, kropeczki, zniekształcone napisy i kolory
- po nagrzaniu komputera zawieszanie lub obraz zniekształcony
- po wejściu w tryb wyświetlania graficznego (np. pulpitu w windowsie) brak obrazu
- komunikaty o błędach sterownika graficznego
- wyświetlanie obrazu w podstawowych kolorach
- w menedżerze urządzeń, widać tylko standardową kartę graficzną VGA i nie ma możliwości instalacji sterownika.
Oczywiście to tylko kilka podstawowych objawów. Wszystkich nie sposób przytoczyć. Idealnym rozwiązaniem jest profesjonalna naprawa takiej grafiki. Niestety wymaga specjalistycznych i profesjonalnych urządzeń i nie każdy Serwis jest wstanie taką naprawę wykonać
Objawy uszkodzonej matrycy
Matryca w laptopie, to bardzo delikatne i skomplikowane urządzenie, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.
W laptopach i telefonach stosuje się różne rozmiary i rozdzielczości. Od podstawowych kilku calowych do kilkudziesięcio calowych i rozdzielczościach full HD 1920x1080 pikseli do 4k.
Objawy uszkodzonej matrycy, które możemy zauważyć sami , to:
- „Bad Piksele” – uszkodzone pojedyncze Pola kryształów. Bez względu na polaryzacje i wyświetlany obraz, świecą cały czas tą samą barwą lub nie świecą w ogóle. Niestety w normach producentów nie podlega to gwarancji. Dobre serwisy dają gwarancję nawet na takie usterki.
- paski – uszkodzone sektory matrycy- elektronika matrycy
- ślady zalania (zacieki między warstwami foli)
- brak podświetlenia matrycy- obraz jest ciemny- ledwie widoczny na ekranie
(generalnie dotyczy matryc z podświetleniem CCFL)
- stłuczenia i pęknięcia
Uszkodzona matryca kwalifikuje się do wymiany na nową z wyjątkiem awarii podświetlenia. Podświetlenie bez problemu naprawi profesjonalny serwis. Ze względu na delikatność elementów elektroniki i pozostałych warstw, nie można matrycy skutecznie i trwale naprawić.
Objawy uszkodzonej taśmy matrycy
Taśma sygnałowa matrycy odpowiada za prawidłową komunikację płyty głównej z urządzeniami zamontowanymi w skrzydle matrycy. Są to zarówno sygnały wideo, sygnały dotyczące podświetlenia i jego regulacji, jak również sterowanie kamerą, czy mikrofonem.
Objawem uszkodzonej taśmy matrycy może być:
- zmiany lub znikanie ekranu podczas poruszania obudową.
- brak obrazu
- brak działania kamery, lub obraz zniekształcony
- nie działa wbudowany mikrofon
- paski i linie na ekranie
- „morka” na ekranie
- zmienione kolory, bądź brak któregoś z kolorów
- „odbicia” na ekranie
Uszkodzona taśma sygnałowa matrycy. W tym przypadku postępujemy podobnie jak z uszkodzoną matryca, czyli wymieniamy taśmę na nową. Ze względu na konstrukcje nie jest możliwa jej trwała naprawa. Uszkodzona lub zwarta taśma sygnałowa może spowodować uszkodzenie płyty głównej.
Objawy uszkodzonego dysku
Jeśli system w twoim laptopie nie chce się uruchomić, podczas ładowania systemu występuje tzw. Bluescreen lub na jego uruchomienie czekać bardzo długo to prawdopodobnie mogło dojść do jego uszkodzenia.
Mogą być różne przyczyny usterek systemu. Główną z nich jest dysk twardy komputera. Po ponownej instalacji systemu na dysku, problem powinien zniknąć . Jeśli jednak nadal nie możemy korzystać z systemu lub podczas jego instalacji wystąpił błąd to możemy przypuszczać, że doszło do uszkodzenia dysku twardego lub kontrolera HDD na płycie głównej.
HDD służy do przechowywania danych. Wszystkie urządzenia znajdują się wewnątrz pyłoszczelnego zespołu napędowego, zwierającego ponad to układy sterowania silnikiem napędu talerzy, silnikiem przesuwu głowic (pozycjonerem), układu sterownia zapisu, układu odczytu oraz inne układy sterujące i kontrolne zespołu napędowego.
Jest to bardzo skomplikowany, precyzyjny, miniaturowy i delikatny mechanizm.
Najczęstszymi objawami uszkodzonego dysku są:
- Zawieszanie systemu
- wolna praca komputera
- brak możliwości uruchomienia systemu
- pukanie, stukanie, klikanie głowic zapisująco-odczytujących
- brak możliwości odczytu danych mimo, ze są widoczne
- niebieskie ekrany podczas pracy systemu
- komunikaty o konieczności formatowania.
- komunikaty SMART