Parę dni temu trafił do nas zupełnie zrozpaczony klient. Upadł mu komputer, który miał zaledwie kilka tygodni. Nie był to wielki upadek. Po prostu szarpnięcie za kabel i komputer spadł z kilkudziesięciu centymetrów na podłogę.

Laptopy Acer Nitro to odpowiedź producenta na serie gamingowych laptopów konkurencji. Acer Serii Nitro to komputery o doskonałych parametrach technicznych. Na pokładzie posiadają nierzadko najnowsze procesory Intel Core i7 , karty graficzne nVidia RTX, dysków na najszybszej szynie M.2 PCIe NVME oraz dodatkowym dyskiem HDD. Producent chwali się nieprzeciętnym projektem obudowy oraz jej wytrzymałością. Czerwone podświetlenie klawiatury sugeruje wyrafinowane osiągi i multimedialne możliwości.

Rzeczywiście Komputer poza kilkoma wgnieceniami i rysami nie miał większych uszkodzeń. Problematyczna stała się utrata danych z dysku HDD, który uległ uszkodzeniu po upadku. Klient Zdążył już zgrać na niego wszystkie najważniejsze dane ze swoich zewnętrznych dysków. Dyski te już przeformatował i oddał znajomym.

Po upadku komputera system z dysku SSD się uruchamiał i wszystko zdawało się działać prawidłowo, ale nie ma dostępu do dwu terabajtowego drugiego dysku z z danymi.

Objawy jakie zaczął zauważać klient to, laptop znacznie zwolnił , a dysk pokazuje obciążenie 100%. Dodatkowo słychać było lekkie chrobotanie z wnętrza laptopa. 

Klient zgłosił się do naszego serwisu z prośbą o darmową diagnozę, a kiedy podejrzenie padło na dysk HDD, bardzo się zdenerwował. Prosił nas o pomoc w odzyskaniu ważnych zdjęć, filmów i dokumentów. Utracił między innymi cały doktorat, nad którym pracował od ponad roku.

Niestety dwu terabajtowy dysk dobrze nie rokował. Po zdjęciu obudowy w cleaning room, okazało się, że głowice są powywijane, a talerze dysku mają ślady zarysowań. To praktycznie uniemożliwiało odzyskanie z niego danych w rozsądnych kosztach. A nasi koledzy z All Data Recovery powiedzieli, że nawet jeśli uda się odzyskać dane, będą one w znacznej części uszkodzone. Klient był przerażony. Nie wiedzieliśmy jak mu pomóc.

Wpadliśmy, więc na koncepcję, żeby klient dostarczył dyski z których kopiował dane do laptopa. Nawet jak zostały sformatowane, istniała duża szansa na odtworzenie informacji z jego poprzednich dysków.

Na szczęście udało się odebrać od znajomych stare dyski zewnętrzne. Wprawdzie zostały skasowane i częściowo nadpisane, ale najważniejsze dokumenty, zdjęcia, nagrania udało się odzyskać, w tym doktorat, który był najważniejszy.

W tym przypadku udało się odzyskać dane z laptopa po upadku, a właściwie skasowane pliki z dysków zewnętrznych, ale wiele jest takich przypadków, że dyski są na tyle zniszczone, że nic już nie można zrobić.

Dyski HDD, to jednak bardzo delikatny mechanizm i nawet niewielkie uderzenie może spowodować ogromne straty.  Żeby można odczytać z niego dane musi być spełnionych wiele warunków i procedur. Wystarczy, że nie zostanie spełniona jedna z nich i można stracić dostęp do danych. Wypadki się zdarzają i będą się zdarzać. Najlepszym, więc zabezpieczeniem, jest kopia najważniejszych danych. Oczywiście odradzamy kopiowania ich na drugi dysk w tym samym komputerze. Są przypadki, że oba dyski uszkodzą się w tym samym czasie. Dyski SSD , jak wiadomo, są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne , niż tradycyjne dyski HDD, lecz nie są bezawaryjne i każdy użytkownik komputera musi się z tym liczyć. Czy nowy , czy kilkuletni laptop ma podobne szanse na upadek, zalanie czy inną awarię.

Często zdarzają się również błędy użytkownika, który sam pozbawia się dostępu do danych kasując je na obu nośnikach. Jeżeli chcesz mieć porządny backup skopiuj dane na jeden lub dwa zewnętrzne nośniki.