Microsoft w swoim najnowszym systemie Windows 10 i Windows 11 zaimplementował funkcje aktualizacji automatycznych. Aktualizacje te mają naprawiać błędy systemowe i luki zabezpieczeń. Wprowadzają też samoczynne pobieranie definicji wirusów i zagrożeń dla Windows Defender. Może idea była dobra, ale z wykonaniem gorzej.
W ramach automatycznej aktualizacji systemu Windows 10 i 11, firma Microsoft wprowadziła kilka poprawek dotyczących zabezpieczeń i uaktualnień systemu. Niestety często są to poprawki niezbyt udane, może nie do końca przetestowane. Użytkownicy skarżą się na wiele błędów powodujących zawieszanie komputera, brak możliwości uruchomienia systemu lub niebieskie ekrany błędów (Blue Screen Of Death) „Your PC ran into a problem that it couldyn’t handle, and now it need to restart”.
Skrajnym przypadkiem może być też uszkodzenie komputera lub utrata danych, jeżeli poprawka przebiegnie niewłaściwie lub nie zakończy się powodzeniem. W przypadku utraty danych Windows tworzy nowe konto użytkownika. Natomiast danych użytkownik nie widzi i nie ma do nich dostępu. Niektórzy zgłaszają też problemy z dźwiękiem, ekranem dotykowym, czy brakiem obsługi USB czy Wi-Fi.
Po dużych aktualizacjach nasz serwis laptopów zawsze notuje zwiększony ruch związany z problemami z automatyczną naprawą systemu i brakiem dostępu do danch.
Niestety niejednokrotnie poprawki powodują konieczność reinstalacji systemu windows od początku i całkowitą utratę danych z profilu.
Dane udaje się przywrócić metodą odzyskiwania, jednak są przypadki, w których jest to niemożliwe.
Jak się zabezpieczyć przed kłopotliwymi aktualizacjami?
Przede wszystkim warto zabezpieczyć swoje najważniejsze dane. Skopiować na zewnętrzny nośnik. Po takim zabezpieczeniu danych, można wymusić ręcznie aktualizację systemu, tak, żeby nie być zaskoczonym automatyczną aktualizacją.
Nie jest nowością , że nie wszystkie poprawki działają stabilnie ze wszystkimi modelami komputerów, a w szczególności jeżeli komputer ma uszkodzone bądź niekompatybilne podzespoły (szczególnie wrażliwe są na to komputery z windows 11). Często również podczas takich aktualizacji wychodzą na jaw różne przypadłości komputera, jak problem z dyskiem. Wtedy ponowna reinstalacja sterownika lub restart komputera powoduje zawieszanie lub ekrany błędów. Jeżeli problem się powtarza i uruchomienie systemu staje się problematyczne, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który uchroni nas przed utratą danych i zidentyfikuje właściwie problem komputera. Zapraszamy na bezpłatną wycenę