Z biegiem czasu nasz komputer „starzeje” się, a co za tym idzie, niektóre jego elementy zużywają się. Najlepszym przykładem na to jest bateria, której wydajność spada wraz ze zwiększającą się liczbą ładowań, zatem po jakimś czasie zwyczajnie pracuje krótko bądź w ogóle – jej wydajność cyklicznie spada. W nowym laptopie, bateria pracuje ok. 3-4 godzin, a w laptopie 2-3 letnim jej wydajność spada do ok. 1 godziny pracy.

Oczywiście wytrzymałość baterii w dużym stopniu zależy od użytkowników.

Po czym poznać, że nasza bateria się zużywa? Dlaczego w ogóle się zużywa? Czym się kierować przy zakupie nowej baterii? Na te pytania odpowiedź można znaleźć zagłębiając się tekst. 

Bateria zbudowana jest z kilku chemicznych ogniw oraz układu elektronicznego który nadzoruje proces ładowania, rozładowania oraz temperaturę. Podstawowym wrogiem żywotności baterii jest czas, ponieważ parametry ogniw nie są stałe i z upływem czasu się zmniejszają. Proces ten jest niestety nieunikniony.

Następnie ważna jest temperatura w jakiej pracuje bateria. W przypadku wszystkich baterii optymalna temperatura pracy jest w granicach 15-30 stopni. Znaczne obniżenie lub podwyższenie temperatury pracy powodują spadek pojemności. Dlatego jeśli nasz komputer przegrzewa się z powodu zanieczyszczonego układu chłodzenia, musimy pamiętać, że nasza bateria utraci swoją pojemność nawet o 40 %. 

Każda bateria posiada także określoną liczbę cykli ładowania i rozładowania. Zazwyczaj bateria po 300/400 pełnych cyklach (naładowanie – rozładowanie) traci swoja pojemność o 50 procent. Jest to związane z procesami chemicznymi jakie zachodzą podczas ładowania i rozładowywania baterii.

Nasza bateria z czasem zaczyna tracić swoją pierwotną wydajność. Komputer już nie pracuje bez zasilania sieciowego tak długo jak pracował wcześniej, wręcz przeciwnie wytrzymałość baterii cały czas spada. Proces ten postępuje wraz z coraz mniejszym magazynowaniem energii przez baterię. Zdarza się nawet, że bateria nagle traci swą wydajność i użytkownik nie wie dlaczego tak się stało. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy pracujemy wyłącznie na podłączonym zasilaczu z podpiętą baterią. Bateria powinna być co jakiś czas rozładowana i naładowana. Nie zachowując tej prawidłowości, bateria uszkodzi się bardzo szybko.

Opisane powyżej punkty skracają żywotność naszej baterii, ale możemy temu przeciwdziałać, co wydłuży jej okres przydatności do pracy. Utrzymywanie stałej temperatury komputera, pozwoli uniknąć jego przegrzewania się, a co za tym idzie uchroni naszą baterię. Tak samo jak, unikanie ciągłej pracy na zasilaczu ( choć w nowych laptopach jest to nie możliwe), pozwoli nam dłużej cieszyć się dobrym jej stanem. Najlepiej raz na jakiś czas pozwolić rozładować się jej do 5%, a następnie naładować do 100% i odłączyć zasilacz.  Niektórzy producenci laptopów proponują swoim użytkownikom funkcje wydłużania żywotności baterii. Polega to na ograniczeniu do 80% maksymalnego naładowania baterii – co skutkuje wolniejszym rozładowaniem i dłuższą pracą komputera na baterii. W takie funkcje są niestety wyposażone nieliczne modele laptopów.

Gdy naszego laptopa używamy stacjonarnie, pracujemy tylko w jednym miejscu i nie potrzebujemy baterii, najlepiej wtedy naładować ją do ok. 60% i wyjąć całkowicie z komputera ( niestety konstrukcja nowych laptopów nie pozwala na takie rozwiązanie). Możemy wtedy pracować tylko na zasilaczu, a bateria leżąc osobno nie uszkodzi się i kiedy będzie potrzebna można ją włożyć z powrotem. Pamiętajmy, że bateria używana jest jako awaryjne zasilanie i w przypadku nagłego odłączenia zasilania, komputer bez baterii natychmiast się wyłączy, co może doprowadzić do uszkodzenia systemu lub utraty niezapisanych danych.

Po zaobserwowaniu problemów z baterią, nie kupujmy od razu nowej. Możemy spróbować ją skalibrować. Skalibrowanie baterii polega na trzykrotnym jej naładowaniu i rozładowaniu. Być może po tej czynności czas jej działania się wydłuży. Jeśli to nie pomogło, należy wymienić baterię na nową. 

Czym się kierować przy zakupie nowej baterii?

Kupić baterię oryginalną czy może zamiennik? Jeśli decydujemy się na zakup baterii oryginalnej musimy liczyć się z dość sporym wydatkiem, nawet ok. 300-500 zł. W zamian dostajemy baterię taką samą jaka była pierwotnie w komputerze. Czasami możemy kupić baterię o większej pojemności, co wydłuży czas jej pracy. Na rynku dostępne są również zamienniki. Ich cena jest zdecydowanie niższa od oryginalnych produktów. Zamienniki są alternatywą dla tych którzy chcą zaoszczędzić. Tańsze nie zawsze musi oznaczać gorsze. Niestety jednak wiele nowych laptopów, szczególnie Dell, czy HP nie chce współpracować z zamiennikami, a już na pewno nie działają poprawnie z tymi najtańszymi. Przy zakupie zamiennika musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy: 

  • na wagę baterii – nie może być zbyt lekka, gdyż świadczy to o słabej jakości ogniw,
  • a także na napięcie baterii - bateria która ma 10,8V nie może być zastąpiona baterią 14,4V.
  • Następnie kształt oraz rozmieszczenie pinów musi się zgadzać z oryginalną baterią – inna nie będzie pasować.

Ceny zamienników są bardzo zróżnicowane, nie warto wybierać tych najtańszych, a lepiej szukać w średnim przedziale cenowym. Posiadacze laptopów firmy Dell, Hewllett Packard, Sony Vaio, muszą wziąć pod uwagę, że te laptopy nie za bardzo tolerują zamienniki. Objawia się to tym, że po podłączeniu baterii zamiennej może nie być ładowania lub komputer w ogóle jej nie wykryje, resetuje się podczas pracy lub wręcz nie chce się włączyć.  Dlatego w takich przypadkach najlepiej zainwestować w oryginalną baterię.