Laptop nie działa bez baterii. Laptop to urządzenie mobilne przystosowane do współpracy przeważnie z dwoma źródłami zasilania. Albo jest to akumulator, albo zasilanie z zasilacza podłączanego do 230V w gniazdku. Jeżeli laptop działa tylko na baterii i sprawdziliśmy już zasilacz i gniazdko zasilające, wówczas możemy być pewni, że uszkodzeniu uległy układy zasilania w laptopie. Laptop będzie działał pewnie tylko do momentu rozładowania baterii. Nie warto czekać do tego momentu, by nie utracić wyników pracy. Układy zasilania baterii są skomplikowanym ogniwem całego łańcucha przetwornic na płycie głównej. Tutaj już niezbędna jest interwencja technika elektronika z wykwalifikowanego serwisu.

Laptop nie działa na baterii  - Zasada działania układów zasilających laptopa, jest dość skomplikowana, dlatego poruszymy tu tylko kilka kwestii.. Jeżeli laptop nie działa na baterii przyczyną może być:

- uszkodzona bateria. Zdarza się, ze potrafi się uszkodzić z dnia na dzień. Bateria w laptopie ma przeważnie ograniczoną ilość cykli pracy. Duże znaczenie ma też jej eksploatacja przez użytkownika.

- uszkodzony zasilacz. Laptop może pracować na zasilaczu, jednak nie ładuje baterii.

-uszkodzony układ ładowania na płycie głównej. Usterka może również powstać z powodu uszkodzonego akumulatora laptopa. Bateria rozładowana nie pracuje

Laptop nie ładuje baterii – Bateria powinna być ładowana we wszystkich trybach pracy przetwornic laptopa, zaraz po podłączeniu zasilacza. Jeżeli tak nie jest, to pierwszym działaniem w takiej sytuacji, powinno być sprawdzenie baterii. Niestety nie zawsze da się to zrobić we własnym zakresie, gdyż potrzebna jest dokładnie taki sam akumulator.  Jeżeli mamy pewność, że bateria jest sprawna, to przyczyn należy szukać w komputerze, bądź w zasilaczu.

Obecnie zasilacze potrafią być złożonymi urządzeniami komunikującymi się z komputerem za pomocą szyny danych (szczególnie w laptopach HP, DELL, APPLE). Usterka w takim zasilaczu może powodować to, że laptop go nie rozpozna i baterii nie naładuje w celu jej zabezpieczenia. Innym powodem braku ładowania baterii może być usterka systemu przetwornic na płycie głównej laptopa. Trzeba wtedy już zlecić naprawę fachowemu serwisowi. Tak czy inaczej należy akumulator, wyjąć.  Jeżeli bateria jest np. zwarta lub zbytnio się nagrzewa, to może się to skończyć jej rozsadzeniem lub nawet zapaleniem komputera.

Bateria ma przeważnie ograniczoną ilość cykli ładowania/rozładowania i brak jej działania może być spowodowana również jej zużyciem.

Spuchnięta bateria - to problem w wielu nowych laptopach. Obecne litowo jonowe baterie potrafią spuchnąć tak mocno że uszkadzają plastikowe obudowy laptopów powodują problemy z pracą klawiatury lub touchpada. 

Jeśli masz problemy z baterią odwiedź nasz serwis laptopów - sprawdzimy model baterii i wycenimy koszty wymiany.